• Publicerat 23 oktober, 2017
  • Skrivet av Anton Edman
  • 0 Kommentarer
Calle Rosén.Foto: Dan Hamilton-USA TODAY Sports

Calle Rosén lyckades ta en plats i årets Toronto. Men NHL-äventyret blev kortvarigt för svensken, åtminstone den här gången. Under måndagen kom beskedet att 23-åringen skickas ned till AHL.

Calle Rosén nådde en milstolpe och fick göra sin NHL-debut med Toronto redan den här säsongen. Backen har spelat fyra matcher för klubben och svarat för en assist. Men nu står det klart att den tidigare Växjö-spelaren får fortsätta säsongen i AHL istället. Toronto meddelade under måndagen på sin hemsida att man skickar ned svensken till klubbens farmalag Toronto Marlies. Beskedet kommer dagen efter att Toronto skrivit ett nytt ettårskontrakt med 31-åriga veteranbacken Roman Polak.

ANDREAS BORGMAN KVAR I NHL

Calle Rosén överraskade dock många när han tog en plats i Torontos trupp. Drömmen blev sann och 23-åringen NHL-debuterade redan den här säsongen. Klubbens andra svenska backtalang, Andreas Borgman, finns kvar i truppen. Det ser alltså ut som att huvudtränaren Mike Babcock har valt sin favorit bland de två svenska backarna.

I Marlies får Rosén dock nya svenska lagkompisar. Sedan tidigare finns Timothy Liljegren, Andreas Johnsson och Dmytro Timashov i laget.