Lars IvarssonFoto: Bildbyrån

2003 till 2006 var han tränare för klubbens J20-lag. 2006 till 2008 var han assisterande tränare i A-laget. Sen följde ett år som huvudtränare. Nu uppger VIKFanCentral att Lars Ivarsson kan återvända till Västerås.

Västerås är åter ett hockeyallsvenskt lag men har fortfarande en stor fråga att finna svar på till säsongsstarten. Vem ska bli klubbens nya assisterande tränare till Thomas Paananen. Svaret kan bli ett nygammalt namn.

Initierade VIKFanCentral skriver att klubben träffat Lars Ivarsson. Ivarsson spelade i klubben såväl i elitserien som i division 2 och division 1 och tränade sedan laget i olika roller under en lång tid. Under ungefär en säsong var han dessutom klubbens huvudtränare.

Ivarsson är rutinerad och har varit head coach i både Oskarshamn och Fredrikshavn. Dessutom var han under en tid assisterande tränare för Örebro i SHL. Nu kan han alltså ta sig an en nygammal roll i ”sitt” Västerås.