Alfons MalmströmFoto: Skärmklipp / Youtube

Detroit draftade honom i fjärderundan för två år sedan. Nu är Alfons Malmström klar för spel i Boden i Hockeyettan.

Boden står för en minst sagt spännande värvning inför kommande säsong. Alfons Malmström, som går in på sitt första år som senior, lämnar HV71 för spel i Hockeyettan-klubben. Det meddelar Boden på sitt twitterkonto.

Malmström lämnade inför förra säsongen Örebro för spel i HV, men där blev det alltså bara en säsong. 20-åringen fick inte chansen i A-laget vid något tillfälle. För två år sedan ropades hans namn upp som nummer 107 vid draften, då Detroit plockade rättigheterna till backen.
– Alfons är en spelare som gått en lite annorlunda väg, från Övertorneå till HV71 via Luleå och Örebro. Stor, stark med bra defensiv men också bra blick för spelet. draftad av Detroit tidigt i 4:e rundan. Passar mycket bra in i vårt lagbygge, ung, stor utvecklingspotential med rötterna i Norrbotten, säger Bodens general manager Rolf Nilsson till klubbens hemsida.

Malmström noterade 2+10 på 34 matcher i J20 SuperElit förra året. Han har spelat landslagshockey på såväl U16- som U17- och U20-nivå för Sverige.

 

Spela på svensk hockey - från SHL till Hockeytvåan! Bli kund nu och få ett gratisspel i veckan - hela året ut!