Oscar Eklund i Brynäströjan.Foto: Bildbyrån

Det har varit märkligt tyst i ryktesväg kring den rutinerade backen Oscar Eklund som just nu går utan kontrakt. Men frågan är hur länge till han är klubblös – just nu tränar han med allsvenska Södertälje.
— Vi kan båda utnyttja situationen, säger han i ett videoklipp på klubbens Twitter.

Säsongen 2014/2015 var senast Oscar Eklund spelade i SHL, då för Brynäs. Sedan dess har han spelat i Finland och Tyskland. För stunden går 30-åringen utan kontrakt, just nu tränar han dock med Södertälje som har skador på backar.
— Jag pratade med Uffe (Ulf Lundberg, tränare) igår och han vill ha folk som kör på träningarna, säger Eklund i ett klipp på klubbens Twitter.

SHL-DEBUTERADE I DJURGÅRDEN

Huruvida det har diskuterats kontrakt eller ej framgår inte.

Eklunds senaste klubbadress var Iserlohn i DEL och de två säsongerna innan höll han till i finska Liiga där han spelade för KooKoo. Han har dessförinnan spelat för både Kärpät och IFK Helsingfors i Finland, detta innan hans senaste säsong i Sverige för Brynäs.

Annars är backen kanske mest förknippad med Djurgården där han SHL-debuterade redan säsongen 2006/2007.