Sök
190107 Ishockey, NHL Jan 6, 2019; Winnipeg, Manitoba, CAN; Dallas Stars defenseman Esa Lindell (23) and Winnipeg Jets right wing Patrik Laine (29) fight for the puck in the second period at Bell MTS Place. Mandatory Credit: James Carey Lauder-USA TODAY Sports …
Nyheter

Efter karriärsbästa säsongen – finske backen skriver långtidskontrakt

Han har vuxit ut till en nyckelspelare i Stanley Cup-jagande Dallas. Nu skriver Esa Lindell ett nytt sexårskontrakt med Stars.
– Han har blivit en vital del av det här laget, säger Dallas general manager Jim Nill till klubbens hemsida.

24-årige Esa Lindell har ungefär 334 miljoner anledningar att vara glad i dag. Det är nämligen så mycket som den finske backens nya kontrakt med Dallas Stars är värt.

Under torsdagen meddelade klubben att man kommit överens med Lindell om ett nytt sexårskontrakt.
– Han har blivit en vital del av det här laget. Tillsammans med John Klingberg och Miro Heiskanen utgör han stommen för vår backsida, säger Dallas general manager Jim Nill till klubbens hemsida.

POÄNGBÄSTA NOTERINGEN

Lindell stod för 32 poäng (11+21) på 82 grundseriematcher den gångna säsongen, hans bästa poängnotering i NHL-karriären. 24-åringen fick stort förtroende av tränaren Jim Montgomery och spelade i snitt 24:20 per match under säsongen. Finländaren blockerade även 161 skott – flest av alla i Stars.

24-åringen kommer att ha en lönetaksträff på 5,8 miljoner dollar per säsong fram till säsongen 2024/25.

Esa Lindell uppmärksammades stort i samband med den tredje konferenssemifinalen mot St. Louis. Backen förstärkte ett antal situationer i ett försök att få Blues-backen Roberto Bortuzzo utvisad och 24-åringen hånades sedan rätt rejält på sociala medier för sina tilltag.

 

Den här artikeln handlar om: